LUXURYMAGAZINE.cz

Portál výhradně o luxusu…

Aerolinky Emirates představuje vinařské poklady světa

Doba dnes cestovatelům nepřeje, a proto Emirates nabízí možnost rozšířit si obzory i z tepla domova. Letecká společnost přichází s návrhem, jak si ukrátit dlouhé chvíle a prohloubit si své znalosti o vínech. Jeden z nejpovolanějších odborníků na vína vás provede vybranými vinařskými oblastmi světa, produkující vína nejvyšší kvality, která můžete také ochutnat na palubách Emirates.

Prostřednictvím youtubového kanálu Emirates můžete nahlédnout za oponu spolupráce s předními světovými producenty vín. Historií těch nejvybranějších vás provede Oliver Dixon, specialista na vína společnosti Emirates.

Prezentovaná vína:

Château Montrose 2005, Saint-Est?phe, Francie

Château Montrose ročník 2005 patří do Vintage kolekce vín Emirates, která dozrávají ve vinném sklepě ve Francii. Červené víno z hroznů vinné révy odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdod popisuje Oliver Dixon jako “železnou pěst v sametové rukavici”. Chuť je delikátní a tvoří pevnou kostru, závěr je dlouhý a komplexní. Nejlepší je víno před jeho konzumací nechat vydýchat v karafě a poté si ho vychutnat s červeným masem nebo zralým sýrem, který ale není příliš slaný.

Château Mouton Rothschild 2004, Pauillac, Francie

Château Mouton Rothschild ročník 2004 také patří do Vintage kolekce vín Emirates. Za výjimečností tohoto červeného vína stojí především hluboké štěrkové půdy v oblasti Pauillac, které jsou vhodné pro pěstování odrůdy Cabernet Sauvignot, jež vytvářejí intenzitu Mouton Rothschild. Víno reprezentuje chuť plného, kulatého těla a rafinované třísloviny v harmonii s tóny zralého ovoce s mimořádně dlouhým závěrem. Château Montrose Rothschild patří mezi jedna z nejvyhledávanějších vín světa.

Don Melchor 2012, Puente Alto, Chile

Kousek od města Santiago de Chile přímo na úpatí And leží rodinné vinařství Concha y Toro, které produkuje vína značky Don Melchor. Díky hroznovému vínu odrůdy Cabernet Sauvignon se jedná o jedno z nejznámějších červených vín v Chile. „Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 650 metrů a vyžadují jiný výrobní proces, než jaký je běžný u červených vín například v oblasti Bordeaux, kde se vína pěstují v nadmořské výšce mezi 30 až 100 metry,“ vysvětluje Oliver Dixon. Chilské víno nabízí dokonalou struktura a vyváženou ovocnou chuť, kterou lze výborně kombinovat s pečeným kuřecím nebo červeným masem.

Tignanello 2010, Toskánsko, Itálie

Za produkcí vína Tignanello stojí slavná vinařská rodina Antinori, která při jeho výrobě smíchala nezvyklé odrůdy, čímž vystoupila z dlouholeté tradice několika generací vyrábějící červená vína. Oliver Dixon doporučuje před otevřením vína počkat alespoň osm let, čímž víno získá dostatek času a nechá vyniknout velmi elegantní, ovocné a komplexní vůni. Víno se také pyšní bohatou chutí třísloviny s výraznou a pevnou kostrou. Výborně se hodí ke kuřecímu či červenému masu nebo těstovinám.

Château Cos d’Estournel 2005, Saint Est?phe, Francie

Chladivé jílovité půdy v oblasti Bordeaux’s Saint Est?phe ve Francii dodávají vínu Cos d ‚Estournel jeho plné a přitažlivé tělo. Stejně jako u většiny exkluzivních vín, která Emirates nabízí svým cestujícím, je dobré nechat víno nejdříve chvíli dýchat v karafě, aby se všechny jeho ovocné chutě černého rybízu, máty a lékořice plně vyvinuly. Stejně fascinující jako chuť tohoto vína je i historie zámku, který se nachází ve vinařství. Jeho zakladatel Louis Gaspard d´Estournel ho navrhl sám v roce 1810 a nechal se inspirovat orientálním stylem.

Château Margaux 2004, Margaux, Francie

Pravděpodobně nejznámější víno z oblasti Bordeaux, které v roce 1855 dosáhlo v klasifikaci v Médoku statusu Premier Cru. „Díky topografii vinice a štěrkovým ložiskům je půda v této oblasti obzvláště vhodná pro pěstování odrůdy Cabernet Sauvignon. Díky tomu jsou tato vína harmoničtější a lehčí než z oblasti Pauillac,“ vysvětluje Oliver Dixon. Ročník 2004 nabízí aroma čerstvých malin, červeného rybízu a tabáku s nádechem grafitu. V dobře vyváženém víně se středním tělem jsou jemné taniny doplněny chutí červených plodů a nádechem pomerančové kůry.

Château La Mission Haut-Brion 2004, Pessac-Léognan, Francie

Na předměstí Bordeaux leží vinice La Mission Haut-Brion. Vinné révy zde rostou od doby římské a půda v této oblasti má podobnou strukturu jako sousední Haut-Brion, což dává vínu typickou vůni pro region Pessac-Léognan. Směs vinné révy Cabernetu Sauvignon, Merlotu a Carbernetu Franc dodává vínu elegantní a středně tělnatou chuť, kterou si nejlépe vychutnáte s hovězím, jehněčím nebo pečeným kuřetem.

Château Haut-Brion 2004, Pessac-Léognan, Francie

Château Haut-Brion je jedna z nejrespektovanějších vinic z celé Francie. Před mezinárodní výstavou v Paříži v roce 1885 bylo vinařství, které dodnes produkuje vína s vysokým podílem Merlotu, přiznána kategorie Premier Cru. Vinařství se nachází až 27 metrů nad oblastí Bordeax, díky této nadmořské výšce mají některé pozemky vysoký obsah jílu. Vína se tak vyznačují kouřových nádechem, výraznými tabákovými tóny a celkově sametovou kvalitou tříslovin.

Cervaro della Sala 2015, Umbrie, Itálie

Známá italská rodina Antinori je také zodpovědná za výjimečné víno Ceravor della Sala, které bylo uvedeno na trh poprvé v roce 1987. Víno kombinuje mezinárodní odrůdy Chardonnay a italské odrůdy Grechetto, které tvoří směs pro jedno z předních vín v Itálii, přesněji oblasti Umbrie. Podle Olivera Dixona má víno dostatečný charakter pro kombinaci s červeným masem a dalšími běžnějšími pokrmy. „Víno přináší ovocnou chuť broskví a nektarinek na pozadí dubových tónů,“ dodává Dixon.

Casanova di Neri, ‘Tenuta Nuova’, Brunello di Montalcino 2011, Toskánsko, Itálie

V panství Casana di Neri, které se nachází pouhých 80 kilometrů jižně od Florencie, se vyrábí víno Brunello Di Montalcino. Díky teplému a suchému podnebí v této jižní části Toskánska je Brunello di Montalcino typické svou plností a strukturou. Brunello je jedno z nejznámějších červených vín v Itálii a je pojmenován po konkrétním klonu hroznové révy Sangiovese, která byla vypěstována v této oblasti. Chloubou tohoto vinařství je ročník 2011 s názvem Tenula Nuova, který se pyšní vůní po tmavého ovoci, třešních a koření. „Je to úžasné víno, jehož chuť přetrvá v ústech dlouho,“,“ nadšeně dodává Oliver Dixon.

Strategií Emirates je kupovat výjimečná vína a dát jim možnost dozrát a rozvinout jejich plnou chuť předtím, než budou nabídnuta na palubách letadel. Sklep Emirates ve Francii je největším vinným sklepem, který vlastní jakákoliv letecká společnost. V současné chvíli je zde uskladněno 7,4 milionu lahví špičkových vín, z nichž některé budou připraveny k podání až v roce 2037.

Zdroj foto a video: Emirates.com